غدیریه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

رسول خدا(ص) فرمود: از سنت ها این است که مومن در روز غدیر خم صد بار بگوید:

"الحمدُ لِلّهِ الذی جَعَلَ کمالَ دینِه و تمامَ نعمتِه بوِلایتِ امیرِالمومنین علیِّ ابنِ ابیطالب(ع)"

(بحار ج 95 ص 321)

امام باقر(ع): هر کسی پایه گذار سنت خوبی باشد ثوابی مانند همه کسانی که آن را بجا می آورند به او می دهند بدون آن که از ثواب عمل کننده های به آن سنت چیزی کم شود.

(بحار ج 68 ص 258)

آن گونه که از روایات بر می آید بزرگترین و شریف ترین عید در نزد حضرات معصومین (ع) عید غدیر می باشد پیامبر (ص) فرمود بزرگترین عید امت من روز غدیرخم است .

(بحار ج 94 ص 111)

 امام صادق (ع) فرمود : خداوند در روز قیامت بین ایام چهار روز را مانند عروس آرایش می کند روز عید فطر و روز عید قربان و روز جمعه و روز غدیرخم . روز غدیرخم در بین آن ها مانند ماه است نسبت به ستارگان.

(بحار ج 95 ص 323)

روزی که هر عملی در آن روز برابر با 80 ماه است. (بحار ج 94 ص 112 به نقل از ثواب الاعمال)

روزی که همه انبیا و اوصیا آن را عید گرفته اند. (بحار ج 37 ص 172 به نقل از الکافی)

روزی که خداوند دو برابر تعداد رهاشدگان ازآتش جهنم در ماه مبارک رمضان و شب قدر و شب عید فطر از آتش جهنم رها می کند و گناه 60 سال را می بخشد. (بحار ج 94 ص 119)

یکی از سنت های حسنه در این عیدالله الاکبر که روایات عجیبی درباره آن نقل نموده اند و متاسفانه مورد غفلت واقع شده است سنت غذا دادن به افراد یا همان اطعام مومناست.

امام صادق(ع): فرمود غذا دادن به یک مومن در روز عید غدیر ثواب اطعام یک میلیون پیامبر و صدیق و یک میلیون شهید و یک میلیون فرد صالح در حرم خداوند را دارد.  

(بحار ج 95 ص 303)

غذا دادن به یک نفر در این روز مانند غذا دادن به همه پیامبران و صدیقان است.  

(مفاتیح الجنان ص 500)

به گونه ای که امام صادق(ع) اصلا این روز را روز اطعام الطعام نامیدند.         

(بحار ج 95 ص 323)

بیائیم به نیابت از حضرت زهرا(س)به نیت شادی قلب مبارک علی ابن ابیطالب(ع) هر کداممان قدمی هر چند کوچک (خواندن یا پیامک روایات برای دیگران ، تکثیر و پخش همین بنر ، نصب آن در معرض دید دیگران، دعوت از حتی یک نفر برای غذا دادن به او به محبت امام علی (ع)و....) در راستای احیا و نشر این سنت الهی برداریم. آرزو داریم در آن روز که این سنت فراموش شده در جامعه اسلامی فراگیر شود، مولایمان امیرالمومنین(ع) ما را از نوکران خود یاد نماید.   

إن شاءالله تعالی

/ 0 نظر / 13 بازدید